Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Bydgoszcz-Gdańsk przez Czersk-Kościerzynę-Gdynię
Autor Wiadomość

yusek Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 14 Cze 2008
Skąd: Gdańsk Jasień

PostWysłany: 18-02-2010, 07:53    Odpowiedz z cytatem

Nie wiem biorąc pod uwagę, że pociąg jedzie przez teren na którym jednym z języków urzędowych jest kaszubski. (Pociąg stanął na Wieżycy). A co do Kaszub to krótko po wojnie były takie problemy w komunikacji, że często urzędnikom z Wielkopolski łatwiej było się z autochtonami dogadać po niemiecku niż po polsku. Ale teraz to już mało kto mówi tak dyht po kaszubsku szczególnie Krebani. Ale zadażają się bilety wystawione ręcznie do Gdunska albo w Gdynio. Po prostu Kaszubi tacy są, że mimo, że od 800 lat nie mają swojego państwa to czują się odrębni szczególnie w Kanadzie.
No ale z koniecznością mówienia w języku autochtonów to oczywiście żart, na Kaszubach prawie każdy chodził do polskiej szkoły.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Leszek79 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 20 Sie 2009

PostWysłany: 18-02-2010, 13:24    Odpowiedz z cytatem

mefistofeles napisał/a:
Cytat:
wysyłają skład na Kaszuby i kierownik na zna kaszebsko mowe to już przegięcie normalnie

rozumiem, że w pociągach do Zakopnego kierownik ma mówić po górolsku, hej!


E tam, góralski to ino gwara a kaszubski to język dla mnie osobiscie mniej zrozumiały niż języki południowosłowiańskie. Nie licząc oczywiście mowy lokalnych polityków z których większość w programie "Rodno Zemia" (TVP Gdańsk) tylko udaje że mówi po kaszubsku Laughing.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

yusek Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 14 Cze 2008
Skąd: Gdańsk Jasień

PostWysłany: 18-02-2010, 14:13    Odpowiedz z cytatem

W zeszłym roku dałem koledze z Kolbuszowej tekst przepisany z podręcznika do kaszubskiego. Chodziło o to, że gospodyni wybrała się do sklepu i kupiła produkty na Wielkanoc. W sumie był opis pogody, która się zmieniła, jej droga do sklepu oraz lista zakupów. Jak on to zobaczył to zrozumiał ledwo 1/10.

_________________
Posiadanie Gdańska jest ważniejsze od wszystkich pieniędzy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

mefistofeles Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 02 Sty 2009
Skąd: Inowrocław

PostWysłany: 18-02-2010, 14:15    Odpowiedz z cytatem

Jak ja powiem warszawiakowi, że w antrejce na ryczce stoją pyry w tytce to zrozumie może 20% Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Leszek79 Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 20 Sie 2009

PostWysłany: 18-02-2010, 14:58    Odpowiedz z cytatem

Kartofle w tutce to chyba tylko poznaniaki trzymają Laughing.
Jestem lepszy od warszawiaka, zrozumiałem 50% Razz.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Pawel_15 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 23 Lut 2010
Skąd: Pokuć

PostWysłany: 23-02-2010, 16:59    Odpowiedz z cytatem

Ostatnio miałem przyjemność jechania Duńczykiem z Serocka do Sopotu. Chcieliśmy z kumplem jechać z Bydgoszczy ale nie daliśmy rady przez obfite opady śniegu Smile Duńczyk był dość mocno obładowany ludźmi z tego większość jechała do Gdyni. W Kościerzynie była spora wymiana ludzi, wysiadało tyle ile wsiadało. Co do otwierania drzwi to zauważyłem że dla przeciętnego studenciny z Bydgoszczy ich otworzenie było nie lada problemem. Sugerowałbym dać jakieś większe napisy ze strzałkami albo jakieś mrugające i naprowadzające diody bo gdyby nie nasza pomoc w kilku przypadkach to drzwi zostały by wyjęte siłą. I wydaje mi się że to właśnie takie szarpanie jest przyczyną ich niestabilnego działania. Co do samego Duńczyka to jest to poza SA101/ SA102 mój ulubiony SZT. Ma bardzo wygodne siedzenia, nie szarpie jak w pesach i ma te mniejsze przedziały gdzie jak jest malutka frekwencja można pozwolić sobie na kulturalne wypicie jednego czy dwóch piwek Smile

_________________
Pokuccy kopciarze - łączcie się !
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

yusek Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 14 Cze 2008
Skąd: Gdańsk Jasień

PostWysłany: 23-02-2010, 17:26    Odpowiedz z cytatem

mefistofeles napisał/a:
Jak ja powiem warszawiakowi, że w antrejce na ryczce stoją pyry w tytce to zrozumie może 20% Wink


Jeśli dobrze rozumiem to w przybudówce na stołku (zydelku) stoi worek ziemniaków.

Ale przypominam rozmawiamy o Arriva Ekspres a nie o językach używanych w Polsce.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 2 z 2 Idź do strony Poprzedni  1, 2
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl