Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
Londyn i okolice
Autor Wiadomość

Beatrycze Płeć:Kobieta
Redaktor


Dołączyła: 11 Lis 2005
Skąd: Legnica

PostWysłany: 01-10-2009, 12:13   Londyn i okolice Odpowiedz z cytatem

Niebawem wybieram się do Londynu. Poproszę o jakieś praktyczne informacje odnośnie komunikacji kolejowej na terenie Londynu i w najbliższej okolicy. Chciałabym trochę pozwiedzać.

_________________
"Aby dowiedzieć się kto naprawdę tobą rządzi, sprawdź kogo nie wolno ci krytykować" - Voltaire.
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

jakubuk Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 26 Sty 2009
Skąd: UK

PostWysłany: 01-10-2009, 12:27    Odpowiedz z cytatem

Służę pomocą, bo mieszkam w Londynie. Jakie informacje Cię interesują w szczególności?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Beatrycze Płeć:Kobieta
Redaktor


Dołączyła: 11 Lis 2005
Skąd: Legnica

PostWysłany: 01-10-2009, 12:33    Odpowiedz z cytatem

Przede wszystkim jak dojechać pociągiem z centrum Londynu na lotnisko Luton.

Jak dostać się do Stonehenge.

Co warto zobaczyć w Londynie i okolicy.

Będę miała tylko dwa dni.

_________________
"Aby dowiedzieć się kto naprawdę tobą rządzi, sprawdź kogo nie wolno ci krytykować" - Voltaire.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

jakubuk Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 26 Sty 2009
Skąd: UK

PostWysłany: 01-10-2009, 12:52    Odpowiedz z cytatem

Ogólnie polecam dwie strony: www.tfl.gov.uk (transport for london - ma polską wersję językową, zawiera wszystkie informacje o poruszaniu się po Londynie) i strona kolejowa www.nationalrail.co.uk zawierająca wszystkie kolejowe rozkłady jazdy, wyszukiwanie połączeń etc.
1. Jeżeli będziesz na dwa dni to polecam zakup karty Oyster w wersji Pay as You Go i doładowanie ją kwotą powiedzmy 10 funtów. Powinno wystarczyć na komunikację miejską w Londynie. Za tę kartę pobiorą w tym przypadku depozyt 3 funty, który zostanie Ci zwrócony, gdy oddasz kartę, jeżeli będziesz chciała. Karta dostępna jest na wszystkich stacjach metra.
2. Do Luton Airport jedzie się pociągiem następująco: z King's Cross (lub innej stacji w Londynie, jeżeli Ci pasuje) bierze się pociąg do Luton Airport Parkway i stamtąd kursujący co 10 min. autobus. Krótka podróż pod terminal. (ważne: kupujesz bilet kolejowy do Luton Airport, wtedy ten autobus jest za darmo). Bilety kolejowe można kupić w automatach na większych (i tych małych też) stacjach kolejowych. Może być też polska wersja językowa.
3. Trochę przydatnego słownictwa/rad: off-peak to bilety kupowane poza szczytem, a więc tańsze. Szczyt kończy się o 9.30 rano. Bilet 'Return' - powrotny jest dużo dużo tańszy niż 'Single' - w jedną stronę. Jeżeli wracasz skąds w ten sam dzień kupuj: 'Day Return' (najlepiej Off-peak). Będzie jeszcze taniej!
4. Do stonhenge chyba niewarto. Kupa kamieni za siatką. Nie byłem, ale ludzie są na ogół rozczarowani. Pojedz sobie może nad morze do Brighton? Szybkie pociągi jadą tam co chwila z London Victoria. Można też jechać do Eastborne i zobaczyć tamtejsze klify.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Beatrycze Płeć:Kobieta
Redaktor


Dołączyła: 11 Lis 2005
Skąd: Legnica

PostWysłany: 01-10-2009, 13:18    Odpowiedz z cytatem

jakubuk, na pociągi mam bilet FIP, ale interesuje mnie ten bilet (karta) okresowy na komunikację miejską w tym na metro.

Dzięki za rady! Smile

_________________
"Aby dowiedzieć się kto naprawdę tobą rządzi, sprawdź kogo nie wolno ci krytykować" - Voltaire.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Iktorn Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Gru 2005

PostWysłany: 01-10-2009, 19:46    Odpowiedz z cytatem

Jeśli masz ochotę, to zajrzyj na moją stronkę http://radans.republika.pl/Londyn2009.html Opisałem tam swoje wrażenia z 1 dniowego pobytu w Londynie i starałem się maksymalnie jeździć pociągami na FIP, minimalnie metrem (jednorazowy bilet 4 funty Twisted Evil )
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

jakubuk Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 26 Sty 2009
Skąd: UK

PostWysłany: 01-10-2009, 21:01    Odpowiedz z cytatem

Metro jest duzo tansze, jezeli uzywa sie karty Oyster.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Jan Niezbedny Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 06 Sie 2009

PostWysłany: 01-10-2009, 23:32    Odpowiedz z cytatem

wystarczy kupic Adult Travelcard
jednodniowa wersja na 1-2 strefe poza godzinami szczytu, czyli od 9.30 do 4.30 ( w sob i ndz bez ograniczen) nastepnego dnia kosztuje £5.60, na strefe 1-4 £6.30


ja polecam muzeum transportu w londynie. znajduje sie przy 39 Wellington St
http://www.ltmuseum.co.uk/

ile razy tam jestem tyle razy wpadam. dla mnie rewelacja.
nastepna wizyta we wtorek Wink 6.10
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Iktorn Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Gru 2005

PostWysłany: 01-10-2009, 23:35    Odpowiedz z cytatem

jakubuk napisał/a:
Metro jest duzo tansze, jezeli uzywa sie karty Oyster.

No ale dla kogoś, kto w Anglii jest pierwszy raz w zyciu (jak ja byłem) to jest szok, taka cena. Inne miasta europejskie mają ceny bez żadnych kart (Paryż: 1,60 euro, Berlin: 2,10 euro, Wiedeń, 1,50 euro).

Wolałem podróżować z FIP, bo pociągi należące do ATOC i honorujące FIP jeżdżą po Londynie dość często.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

jakubuk Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 26 Sty 2009
Skąd: UK

PostWysłany: 02-10-2009, 11:40    Odpowiedz z cytatem

Jan Niezbedny, zgadza się, ale travelcard na karcie Oyster jest tańsza niż gdyby kupowało się ją jako bilet papierowy. Bodajże o 50 p.
Z tego co wiem, w didcot jest muzeum kolejowe. Z godzinkę pociągiem z london paddington.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Jan Niezbedny Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 06 Sie 2009

PostWysłany: 02-10-2009, 14:53    Odpowiedz z cytatem

Ale kiedys za Oystera sie placilo za samo wydanie i wychodzilo juz duzo drozej. Nie wiem, jak teraz jest.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Fipowiec Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 29 Wrz 2006

PostWysłany: 03-10-2009, 20:34    Odpowiedz z cytatem

Ja dodam coś od siebie bo byłem niedawno i na Luton i w Stonehenge. Na Luton Parkway odjeżdżają pociągi z dworca St. Pancras. Natomiast żeby dojechać do Stonehenge najlepiej wsiąść w pociąg do Salisbury (1,5 godz. jazdy) który odjeżdża ze stacji Waterloo. Po wyjściu z dworca w Salisbury przystanek autobusu nr 3 do Stonehenge jest na lewo przy samym dworcu. Bilet na ten autobus można kupić na dworcu kolejowym w punkcie informacji turystycznej (chyba to była turystyczna). Bilet do Stonehenge kosztował ostatnio 7,50 GBP w dwie strony a wejściówka na teren Stonehenge 6,50 GBP chyba że ktoś nie chce wchodzić to może to obejrzeć głazy zza płota Smile Autobus jedzie tam ok 15-20 minut.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

jakubuk Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 26 Sty 2009
Skąd: UK

PostWysłany: 04-10-2009, 00:33    Odpowiedz z cytatem

Polecam także katedrę w Salisbury i lokalne piwo Ringwood!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Fipowiec Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 29 Wrz 2006

PostWysłany: 04-10-2009, 13:07    Odpowiedz z cytatem

Tak, jak najbardziej będąc w Salisbury trzeba odwiedzić katedrę w której można obejrzeć jeden z nielicznych zachowanych egzemplarzy Wielkiej Karty Swobód tzw. Magna Carta, akt wydany przez króla Jana bez Ziemi w 1215 r. Wstęp do katedry jest gratisowy ale "cegiełki" mile widziane.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Kajetan Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 01 Cze 2007

PostWysłany: 12-10-2009, 11:45    Odpowiedz z cytatem

Beatrycze napisał/a:
Co warto zobaczyć w Londynie i okolicy.

Budynek Parlamentu i Big Ben - z zewnątrz.
Opactwo Westminsterskie - wewnątrz.
Katedra Św. Pawła.
Twierdza Tower (może to zająć dobre kilka godzin).
Most Tower.
Muzeum figur woskowych Madame Tussaud.
Pałac Buckingham.
Hyde Park.
I wiele drobniejszych ciekawostek. Wszystko w centrum Londynu (1 strefa komunikacji). Ale to „centrum” ma rozmiary wielkiego miasta.
No, jest z czego wybierać. Starczyłoby na tydzień z okładem.
No, i jeszcze British Museum. Kolejny tydzień zwiedzania (ale można sobie wybrać tylko jakiś dział, który najbardziej interesuje). Na szczęście bezpłatne.
Pozdrawia Kajetan.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl