Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Wyjazd do Austrii na 2 tygodnie
Autor Wiadomość

loker Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 11 Lis 2005
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 13-06-2009, 17:54   Wyjazd do Austrii na 2 tygodnie Odpowiedz z cytatem

Mój znajomy jest synem pracownika PKP Cargo. Ma zniżkę 80%. Nigdy rodzina nie korzystała z FIPów, a teraz dostał od cioci zaproszenie do Austrii na około 2 tygodnie.

Chciałby jechać bezpośrednim EC z Krakowa do Wiednia i z powrotem. Trochę się znam na rożnych zniżkach i próbuję mu pomóc. Czytałem, że FIP nie obowiązuje w Austrii, tylko ew. jakaś karta zniżkowa.

Co powinien zrobić, by niedrogo dojechać? Widzę takie opcje:
-FIP
-karta FIP
-wyrobienie In-Karty i bilety kombinowane przez Czechy
-bilet do Zebrzydowic, międzynarodowy Zebrzydowice-Bohumin i Bohumin-Wien
-SparDay

Jeśli nie zniżki związane z FIPem, to trochę wiem z IC Forum, bo miesiąc wcześniej sam jadę do Wiednia. tylko co zrobić w jego przypadku? W skrajnym SparDay, bo nie ma takiej energii do kombinowania z In-Kartą jak ja Smile
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

Iktorn Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Gru 2005

PostWysłany: 13-06-2009, 21:35    Odpowiedz z cytatem

loker, zajrzyj tutaj, tam jest wszystko o FIP - ilekosztuje, komu i na co przysługuje, co to jest karta zniżek.

Jak piszesz, że ta osoba ma zamiar jechać tylko na tej trasie (wcześniej nie korzystała z FIP i załóżmy, że nie będzie), to koszta będą takie:

* 3euro miejscówka na EC (x2 tam i powrót),
* 25zł wydanie książeczki FIP,
* 60zł legitymacja FIP,
* 7euro bilet ze zniżką FIP (x2 tam i powrót)

Czyli koszta będą około 175zł no i x2 bilet na Polskę, czyli gdzieś 2x16zł = za całość około 210zł. Jak kupi SparDay zapłaci 2x29euro (jakieś 260zł), wychodzi, że się opłaca, ale różnica niewielka.

Na kawałek graniczny, czyli od Zebrzydowic do Bohumina, ani od Breclav do stacji granicznej w Austrii nie trzeba żadnych przejściówek ani biletów. Jak nie masz FIP, to konduktor wypisze bilet od granicy i już.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

loker Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 11 Lis 2005
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 14-06-2009, 01:18    Odpowiedz z cytatem

Stronę oczywiście przejrzałem przed napisaniem posta. Forum też. Tylko skądś wynikało, że w Austrii FIP dla rodziny nie obowiązuje.

Czy trzeba kupić to wszystko, co wyżej napisałeś? Np. zarówno kartę FIP, książeczkę i bilet za 7 EUR?

Czy do FIP są obowiązkowe miejscówki w relacjach międzynarodowych?

Przejściówki - i tak nie obowiązują w EC...


A innemu znajomemu chcę kupić najtaniej bilet(y) na Cracowię. I pani w kasie musiałem wiele opowiadać, że chcę wiedzieć czy w systemie jest Muszyna Gr czy Leluchów Gr. Kiedy doszła, że Muszyna Gr to stwierdziła, że biletu i tak mi nie sprzeda, bo tam żaden pociąg się nie zatrzymuje i ona nie może...
A chcę kupić Bilet Kraków-Muszyna Gr i Plavec Gr - Presov (na trasę Słowacką oczywiście na Słowacji)

Czy takie numery są ogólnie dopuszczalne zamiast przejściówek? Ten sam znajomy (Słowak zresztą) twierdzi, że jadąc przez Skalite zawsze miał tylko bilet do Zwardonia, a konduktor wystawiał mu od Skalite, jakby przejściówka o którą prosił nie była w ogóle potrzebna...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

Iktorn Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Gru 2005

PostWysłany: 14-06-2009, 11:44    Odpowiedz z cytatem

Jeśli wykupisz tylko książeczkę FIP to będą to bezpłatne bilety na dany kraj (ważne od granicy - dlatego nie trzeba wtedy kupować biletu na odcinek od granicy do granicy). Rodzina nie dostanie biletu na Austrię (tak samo na Grecję, Francję, Anglię). Wtedy płaci normalny bilet. Legitymacja FIP, która kosztuje 60zł daje przez cały rok 50% zniżki i jest korzystna w krajach, na które rodzina nie ma biletu. Jak jej nie wykupisz - płacisz 100% za bilet.

Jadąc w Polsce trzeba mieć miejscówkę do EC. Bo do granicy Polski kupuje się bilet krajowy. Jeśli jedzie się z biletem w taryfie międzynarodowej z zagranicy, wtedy miejscówka jest nieobowiązkowa. W kasie wystarczy kupić bilet do stacji granicznej, np EC jadące do Wiednia przekraczają w Zebrzydowicach i wystarczy tylko bilet na Polskę do Zebrzydowic i nic innego nie trzeba. Dalej jedziesz na FIP. A jak nie masz biletu, to kupujesz u czeskiego konduktora bilet w pociągu. Tak samo jak ty opisałeś - kupujesz bilet do granicy z polską zniżką, potem granica i u Słowaka kupujesz bilet na odcinek słowacki - nie ma problemu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Iktorn Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Gru 2005

PostWysłany: 16-06-2009, 09:09    Odpowiedz z cytatem

loker, coś mi się przypomniało. O wiele taniej będzie pojechać do Bratysławy. Płacisz wtedy jedynie 25zł za książeczkę FIP i od Bratysławy przesiąść się na pociąg osobowy do Wiednia (jeżdżą co godzinę). Koszt biletu normalnego, kupionego na Słowacji tam i powrót to 9,4euro i jest ważny 30 dni.
Nie potrzebujesz wyrabiać karty FIP i zapłacisz jedynie za ewentualne miejscówki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

loker Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 11 Lis 2005
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 16-06-2009, 16:37    Odpowiedz z cytatem

Muszę mieć te miejscówki w EC w Czechach czy mogę mieć, ale nie muszę?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

Iktorn Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Gru 2005

PostWysłany: 16-06-2009, 18:21    Odpowiedz z cytatem

W Czechach EC i IC są bez dopłat. Miejscówka jedynie jest obowiązkowa w SC (SuperCity), czyli czeskim Pendolino (chyba 150 koron, jak mnie pamięć nie myli).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

many Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 09 Paź 2008

PostWysłany: 16-06-2009, 22:24    Odpowiedz z cytatem

Wybieram się z córką do Chorwacji i Włoch, jak najlepiej "myknąć" przez Austrię ???,
czy może jest inna trasa??
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Iktorn Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 08 Gru 2005

PostWysłany: 16-06-2009, 22:51    Odpowiedz z cytatem

Skoro z córką, to odradzam przez Austrię. Ona nie dostanie FIP na ten kraj i zapłaci za normalny bilet (ew zniżka na legitymację FIP lub jakaś promocja czy coś takiego).
Nie lepiej jechać do Budapesztu (np Chopinem lub dziennymi EC), a z Budapesztu w wakacje masz pociągi do Zagrzebia i Splitu. Jest też pociąg Praga-Split przez Zagrzeb. Rodzina ma wtedy bilety na wszystko i koszta są znikome (ewentualne miejscówki lub kuszetki).

Zapraszam również na tę stronę, tu jest wszystko o FIP.

Tutaj i tutaj masz coś o najtańszych podróżach z rodziną do Włoch.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

many Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 09 Paź 2008

PostWysłany: 16-06-2009, 23:00    Odpowiedz z cytatem

Dzięki Iktorn za pomoc:-), pewnie tak zrobię !!!
a przy okazji , pozdro dla Ełku (tam zaczynałem:-) ) Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl