Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Czy pociąg się spóźni? Prognozy + historyczne opóźnienia
Autor Wiadomość

andzer Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 25 Paź 2020

PostWysłany: 25-10-2020, 11:32   Czy pociąg się spóźni? Prognozy + historyczne opóźnienia Odpowiedz z cytatem

Cześć,

Przeglądam to forum już od jakiegoś czasu, ale teraz dopiero teraz zdecydowałem się zarejestrować.

Nie wiem, czy to jest właściwy dział na tego typu posty, ale jeśli nie to będę wdzięczny za przeniesienie go w odpowiednie miesjce.

W ostatnim czasie stworzyłem stronę umożliwiającą podgląd historycznych opóźnień pociągów oraz wyświetlającą prognozę opóźnienia na najbliższy kurs pociągu. Uznałem, że może Was ona zainteresować i czasami się przydać, dlatego chciałem się z Wami ją podzielić.

Strona dostępna jest pod adresem http://www.czypociagsiespozni.pl i opiera się na danych z Infopasażera, które są regularnie archiwizowane. Prognozy są generowane na bieżąco na podstawie modelu, który sam stworzyłem (na podstawie opóźnień z lat 2019-2020) i który cały czas rozwijam (myślę, że za tydzień lub dwa jego dokładność będzie jeszcze większa).

Strona jest wprawdzie jeszcze w wersji beta, ale większość funkcjonalności jest już ukończona dlatego chciałem się z Wami ją podzielić już teraz. Zapraszam serdecznie do przetestowania i chętnie przyjmę wszelkie uwagi.

Pozdrawiam!
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

aanniiaa Płeć:Kobieta
Przyjaciel


Dołączyła: 26 Sie 2009

PostWysłany: 26-10-2020, 09:47    Odpowiedz z cytatem

Ciekawa sprawa Smile Nie wnikając w tajemnice Twojego kodu źródłowego mam pytanie - czy generalną zasadą jest obliczanie prawdopodobieństwa w oparciu o dane historyczne począwszy od samego "początku"? Jeżeli tak to uważam to za bardzo poważny błąd Sad Moim zdaniem powinno się to rozpatrywać w obrębie najnowszego okresu zamknięciowego. A może liczy tylko w oparciu o te ostatnie 30 dni? Popatrzmy na takiego "Przemyślanina" do Przemyśla:
* w okresie zamknięciowym wakacyjnym codziennie przyjeżdżał do Krzyża opóźniony mniej więcej 40 minut;
* w okresie zamknięciowym wrześniowo-październikowym przyjeżdża do Krzyża wyjątkowo punktualnie każdego dnia.

Wyliczając teraz prawdopodobieństwo dla przyjazdu w dniu jutrzejszym wyjdzie:
* 20 minut opóźnienia (jako średnia arytmetyczna);
* 0 minut (dla aktualnego okresu);
* 25 minut opóźnienia (dla średniej ważonej dla dwóch okresów zamknięciowych).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

andzer Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 25 Paź 2020

PostWysłany: 16-02-2022, 21:13    Odpowiedz z cytatem

Cześć,

Od razu przepraszam, że nie odpowiedziałem na powyższą wiadomość, ale zupełnie mi umknęła w natłoku innych spraw.

Nieco ponad rok temu pisałem pierwszy raz o mojej inicjatywie strony archiwizującej i prognozującej opóźnienia pociągu, a dzisiaj chciałem wspomnieć o niej jeszcze raz - gdyż kilka dni temu wypuściłem wersję 2.0 tej strony. Nowe jest praktycznie wszystko: począwszy od interfejsu, poprzez całą logikę działania, kończąc na modelu prognozującym opóźnienia.

Model przygotowałem w 100% od nowa, wykorzystując dużo więcej danych niż ostatnio, w tym nawet dane pogodowe. Podsumowując: powinno być lepiej i szybciej. Mam cichą nadzieję, że ta strona będzie dla Was przydatna i będziecie ją odwiedzać za każdym razem jeśli będzie chcieli sprawdzić opóźnienia pociągów.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie opinie i wskazówki oraz chętnie odpowiem na Wasze pytania!

Strona jest dostępna cały czas pod tym samym adresem: www.czypociagsiespozni.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

DarekP Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 07 Wrz 2010
Skąd: Rzeszów

PostWysłany: 17-02-2022, 15:04    Odpowiedz z cytatem

Pozwoliłem sobie puścić temat dalej, bo pomysł ciekawy. Mamy już podobny portal gromadzący dane o opóźnieniach - bocznica.eu, ale przyszłości nie przepowiada Smile

Forum SSC
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

andzer Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 25 Paź 2020

PostWysłany: 17-02-2022, 20:59    Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję za opinię i polecenie serwisu innym osobom! Na SSC mam nawet konto, to postaram się tam niedługo zamieścić posta z kilkoma słowami wyjaśnień.

O serwisie bocznica.eu nawet słyszałem, aczkolwiek nie mialem okazji z niego dłużej skorzystać. Moim celem było przygotowanie serwisu skierowanego dla każdego pasażera, z intuicyjnym UI umożliwiającym odnalezienie potrzebnych informacji w łatwy i szybki sposób.

Oczywiście jeśli chciałbyś przekazać sugestie co do serwisu lub pomysły na funkcje, które widziałbyś w nim, to z chęcią posłucham Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

DarekP Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 07 Wrz 2010
Skąd: Rzeszów

PostWysłany: 17-02-2022, 21:09    Odpowiedz z cytatem

Interfejs jest faktycznie przyjemny dla oka, ja przeglądam przeważnie na komputerze. Sposób wyboru pociągu, czy stacji jest dość klarowne, zobaczę, jak działają Twoje algorytmy, bo to dość ciekawa inżyniersko sprawa Smile Posprawdzamy, czy przypuszczenia będą trafne.

Osobiście widziałbym ten wątek w katalogu Rozkłady jazdy w przewozach pasażerskich, ale tu są moderatorzy, to może się sami zdecydują.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

andzer Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 25 Paź 2020

PostWysłany: 17-02-2022, 21:24    Odpowiedz z cytatem

Starałem się, żeby interfejs był jak najbardziej responsywny i dostosowany zarówno do komputerów jak i urządzeń mobilnych.

Co do prognoz, to tylko nadmienię, że model jest nowy, ale zdecydowanie jeszcze nie jest to finalna wersja. Pozwolę sobie tutaj zacytować to co napisałem na SSC, żeby niepotrzebnie się nie powtarzać:
Cytat:
Jeśli tylko czas na to pozwoli to chciałbym rozszerzyć model o dane o opóźnieniach na poszczególnych odcinkach sieci kolejowej w czasie rzeczywistym, tak, żeby model mógł w stanie zaprognozować opóźnienie pociągu np. Warszawa - Lublin jeszcze przed jego odjazdem na podstawie informacji, że np. na odcinku Nałęczów - Dęblin w danym momencie występują opóźnienia.


Tak więc jeszcze jest pole do rozwoju, zdecydowanie. Możliwe, że w przyszłym tygodniu uda mi się uruchomić dedykowaną podstronę, gdzie będzie można sprawdzić jakość predykcji. W skrócie: każdego dnia o północy strona będzie generowała predykcje dla każdego pociągu na każdej ze stacji. Następnie, w miarę jak pociągi będą przyjeżdżać do tych stacji, będzie zestawione prognozowane opóźnienie (to dzień wcześniej o północy) z rzeczywistym. Na tej podstawie wyliczać będę wskaźniki obrazujące poprawność modelu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl