Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Most kolejowy w Okleśnej
Autor Wiadomość

Martyn Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 22 Lip 2020

PostWysłany: 22-07-2020, 10:31   Most kolejowy w Okleśnej Odpowiedz z cytatem

To mój pierwszy post wiec cześć wszystkim! Wink

Poszukuje informacji na temat mostu kolejowego na Wiśle w miejscowości Okleśna/Miejsce.
Linia 103 - Trzebinia -Skawce.

Czy wie ktoś może gdzie szukać informacji na temat budowy lini kolejowej? Chodzi mi konkretnie o most a ogólny zarys historii linii jest mi znany.

W 1899 roku uruchomiono linię kolejową Trzebinia - Skawce. Była ona inwestycją prowadzoną przez spółkę mającą we władaniu Kolej Lokalną Siersza Wodna - Trzebinia Skawce. Koncesję na budowę otrzymał Juliusz Siegler, zarządca tenczyńskich dóbr rodziny Potockich. Linię budowali robotnicy niemieccy i włoscy, a prace ziemne wykonywali zatrudniani przez spółkę mieszkańcy leżących na trasie kolei miejscowości. 15 sierpnia 1899 roku oddano ją do użytku.Konstrukcja mostu z 1899 roku, zniszczona została przez Niemców pod koniec wojny i w 1946 roku odbudowana.

Dnia 18.11.2018 roku wysadzono most kolejowy na Wiśle w Okleśnej, łączący gminę Alwernia z gminą Spytkowice. Na szczęście tylko dla potrzeb kręconego filmu Legiony, opowiadającym o bojowych czynach Legionów Polskich z lat 1914-1916.


czy ma ktoś pomysł gdzie szukać?

znalazłem ten most w "Zniszczenia wojenne w mostownictwie na ziemiach polskich
w latach 1939-1945 i ich powojenna odbudowa" ale niestety jest tylko informacja ze był on zniszczony, niema do niego zdjęć jak i żadnych informacji.
Ciekawe też czy istnieją różnice po odbudowie w wyglądzie mostu.

https://wadowiceonline.pl/images/stories/ZDJECIA/2017/most_na_wisle_bardziej_przyjazny_pieszym_i_rowerzystom/most.jpg

https://1.bp.blogspot.com/-cB6g2qE_x5Q/W7eo4SnFuNI/AAAAAAAAcqg/VBkwbphFdpo4scUEkTKzaetJR9Hb3IlzwCLcBGAs/s640/sDSC_2494-1.jpg

przełom.pl - most oklesna.jpg
fot. Przełom.pl z 2018 roku " zdjęcia do filmu "Legiony"
Pobierz Plik ściągnięto 323 raz(y) 100.73 KB

Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Olaf Skurvensen Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 15 Lis 2012

PostWysłany: 03-11-2020, 22:37    Odpowiedz z cytatem

W 2018 autor Marek Ćwikła napisał książkę "KOLEJE LOKALNE ZACHODNIEJ MAŁOPOLSKI CZ. 1 KALWARIA LANCKORONA- BIELSKO-BIAŁA".
Myślę, że kolejna część tego cyklu będzie obejmować linię Trzebinia Siersza - Skawce z odgałęzieniem Bolęcin - Jaworzno Szczakowa, zapewne autor napisze coś o moście. A zanim napisze, możesz spróbować nawiązać kontakt z autorem, jestem przekonany, że ma jakieś materiały na temat tego mostu.
PLK S.A. też powinna dysponować jakimś rysunkiem tego mostu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl