Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
Zadzwoń, spytaj czy pociąg będzie na czas
Autor Wiadomość

Emillex Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 14 Maj 2010
Skąd: Johannesburg RPA

PostWysłany: 09-12-2010, 17:05   Zadzwoń, spytaj czy pociąg będzie na czas Odpowiedz z cytatem

Pociąg pojedzie czy nie pojedzie? Podróżny - zamiast trwać w niepewności - może już zadzwonić pod specjalny numer. Przewozy Regionalne szykują też czytelniejsze rozkłady na stacjach

Stacji, na których nie ma kasy ani informacji, jest w Wielkopolsce sporo. - Na przykład Rokietnica, Pierzchno albo Wschowa - wymienia Tomasz Nowak, dyrektor PKP Dworce Kolejowe w Poznaniu. - Na niektórych nie ma po prostu nic oprócz poczekalni.

- Tam jedyną informacją dla pasażera jest powieszony rozkład jazdy pociągów. Czasami zdarzają się sytuacje awaryjne i wówczas podróżny nie wie: czy pociąg pojedzie, czy nie pojedzie? - tłumaczy Krzysztof Pawlak, wicedyrektor wielkopolskiego zakładu Przewozów Regionalnych. - Chcemy, by mógł się upewnić. Dlatego udostępniliśmy pasażerom specjalny numer telefonu, pod którym dowiedzą się, czy są jakieś opóźnienia.

Dzwonić można już od poniedziałku. Informacje o kursowaniau pociągów udzielane sa pod nr. 61 644 82 63 oraz 665 955 115. Informacje o telefonach zostaną wywieszone na każdej mniejszej stacji. Od godz. 5 do 23 dyżuruje przy nich pracownik Przewozów Regionalnych. Podróżny może zadzwonić i upewnić się, jaka jest sytuacja. - W razie utrudnień informator odpowie np.: pociąg opóźniony 20 minut. Albo: proszę przejść na drugą stronę ulicy, bo tam już czeka autobus zastępczy, który pojedzie zamiast pociągu - opisuje Pawlak.

A podobnych utrudnień zdarza się sporo. Zwłaszcza teraz, gdy kolejarze walczą z zimą. W czwartek i piątek pociągi miały wielogodzinne opóźnienia.

Ale nie tylko pogoda jest przyczyną problemów. Przykład z niedzieli sprzed tygodnia (jeszcze zanim spadł śnieg) na linii Poznań-Krzyż: tylko część pociągów dojechała planowo. Jeden z pozostałych miał defekt silnika - 42 minuty opóźnienia. Drugi - 15 minut, bo na jednej ze stacji trzeba było "upychać" podróżnych. Trzeci musiał czekać 32 minuty, aż przyjedzie skomunikowany z nim pociąg z Zielonej Góry. Czwarty - przez zepsuty rozjazd spóźnił się 35 minut. Wreszcie piąty - 47 minut, bo zepsuła się lokomotywa. Wszystko to tylko w jeden dzień, i tylko na jednej linii! A w nowym rozkładzie pociągów będzie jeszcze więcej. Ewentualne awarie mogą jeszcze bardziej sparaliżować ruch.

Pawlak: - Nie powinniśmy się spóźniać, ale trzeba się liczyć z różnymi sytuacjami. Zwłaszcza teraz, gdy jest sporo remontów i rozkład jazdy zmienia się nawet na 2-3 dni. Taki telefon na pewno się przyda.

Nowak: - To dobry pomysł, bo dotąd podróżni często nie wiedzieli, do kogo się zwrócić w sprawie pociągów. I zamiast do przewoźnika, dzwonili np. do nas, na dworzec.

Telefon dla pasażera to niejedyna nowość. Na stacjach i dworcach pojawią się też zupełnie nowe, bardziej czytelne rozkłady jazdy. W mniejszych miejscowościach będą to tablice, na których znajdą się wszystkie pociągi zatrzymujące się w danym miejscu (podzielone według miast, do których jadą). Będzie przy nich mapa połączeń kolejowych w całym województwie.

Z kolei na większych dworcach zawisną duże plakaty z listą wszystkich pociągów obydwu przewoźników - zarówno Przewozów Regionalnych, jak i PKP Intercity. Podróżni będą też mogli wziąć broszurki z rozkładem jazdy na danej linii, które pojawią się przy kasach i w specjalnie wyznaczonych miejscach.
Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

Coraz bardziej mi się zaczynają podobać posunięcia Wielkopolskiego ZPR-u. Oby rzeczywiście te numery telefonów pojawiały się na stacjach i przystankach i oby to działało...
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

sasho33 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 14 Kwi 2010

PostWysłany: 09-12-2010, 21:36    Odpowiedz z cytatem

Dlaczego nie rozpowszechnią GPS-u? Wszak w WLKP jest najwięcej pociągów w niego wyposażonych!
Wg mnie to również bardzo dobra metoda, z której sam często korzystam. Ostatnio wiedząc że pociąg jest +15 na luzaku wchodziłem na peron a tam 50 zmarzniętych twarzy na mnie patrzyło jak na debila że wchodzę 10 minut po czasie na takim luzie na peron sobie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Damian Łódź Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 11 Lut 2009
Skąd: Łódź

PostWysłany: 09-12-2010, 21:58    Odpowiedz z cytatem

sasho33, co ty na stacji mieszkasz? tzn w budynku stacyjnym ?

_________________
Kocham wolność słowa. . .,czy się to komus podoba czy nie! W środowisku kolejowym są tacy ludzie, którzy wyznają zasadę "wiem ale nie powiem", i tych ludzi nienawidzę, pozdrawiam wszystkich forumowiczów i pracowników mojej spółki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

sasho33 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 14 Kwi 2010

PostWysłany: 09-12-2010, 22:24    Odpowiedz z cytatem

80 metrów w linii prostej od stacji, drogą rzeczywistą na peron mam około 120 metrów od wyjścia z domu. Reasumując, zdarzało się pokonywać tę trasę latem w 20 sekund sprintem Very Happy teraz to może 30, bo nogi driftują po szklance.
Oczywiście dla takich osób jak ja system GPS jest najbardziej funkcjonalny. Jednakże jeżeli ktoś ma nawet 5, czy 10 minut drogi na stację, a sprawdzi sobie że pociąg jest +30 bo np. jedzie Szczecin-Poznań, to wie że nie musi biec na ostatnią chwilę. O to mi również chodzi że gdyby to rozpowszechnić, mogliby z GPS skorzystać wszyscy, a nie tylko prywatą się kieruję, że sobie wybounce'owany wchodzę na peron po czasie Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Damian Łódź Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 11 Lut 2009
Skąd: Łódź

PostWysłany: 09-12-2010, 22:33    Odpowiedz z cytatem

sasho33, ja zazwyczaj dzwonie na nastawnie i wiem czy moge jeszcze lyczka kawki zrobic czy leciec na stacje Very Happy

_________________
Kocham wolność słowa. . .,czy się to komus podoba czy nie! W środowisku kolejowym są tacy ludzie, którzy wyznają zasadę "wiem ale nie powiem", i tych ludzi nienawidzę, pozdrawiam wszystkich forumowiczów i pracowników mojej spółki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Mariusz W.
-Usunięty-
Gość

PostWysłany: 10-12-2010, 02:20   

Ludzie, którzy muszą korzystać z pociągów i wsiadają na przystankach bez bieżącej informacji zazwyczaj mają numery na najbliższe stacje węzłowe. Tak jest w części województwa lubuskiego.

Niestety, ale kiedyś było mniej takich przystanków.
Powrót do góry

psim Płeć:Mężczyzna
Zbanowany


Dołączył: 06 Sie 2010

PostWysłany: 10-12-2010, 02:27   Re: Zadzwoń, spytaj czy pociąg będzie na czas Odpowiedz z cytatem

Emillex napisał/a:
Przewozy Regionalne szykują też czytelniejsze rozkłady na stacjach


Proponuję zacząć od własnej strony WWW, gdzie wciąż wiszą totalnie nieaktualne tabele adnotacją, że będą obowiązywały od 12/12, i ani kawałeczka wzmianki że coś może być z nimi nie tak. Za wycięcie takiego podłego numeru warczę na PRy ze złością. A wystarczyłyby cztery proste słowa przy tabelach...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Emillex Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 14 Maj 2010
Skąd: Johannesburg RPA

PostWysłany: 10-12-2010, 14:14    Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ludzie, którzy muszą korzystać z pociągów i wsiadają na przystankach bez bieżącej informacji zazwyczaj mają numery na najbliższe stacje węzłowe. Tak jest w części województwa lubuskiego.

Na przystankach w Wlkp. są naklejki z numerem telefonu, jak wspomiałeś do stacji węzłowej. Ale jedyne gdzie się dodzwonisz to na "peron" jak mi to powiedziała jedna kobieta które odebrała mój telefon (zapewne była to dyżurna peronowa). Dziwiła się czemu do niej dzwonię, skąd mam jej numer a przedewszystkim nie wie ile minut będzie opóźniony pociąg i odesłała mnie na infolinię kolejową. Tam jak zadzwoniłem to dowiedziałem się tylko że mój pociag jest opóźniony, chociaż od 25 minut już to zauważyłem. Sprawdzę i będę testował tą nową infolinię Wielkopolskiego ZPRu. Przekonamy się.
sasho33 napisał/a:
80 metrów w linii prostej od stacji, drogą rzeczywistą na peron mam około 120 metrów od wyjścia z domu. Reasumując, zdarzało się pokonywać tę trasę latem w 20 sekund sprintem Very Happy teraz to może 30, bo nogi driftują po szklance.

Ja mam zupełnie identycznie Smile
Jednak ja z rezerwą podchodzę do GPSu. Zazwyczaj u mnie pociągi do Poznania jeżdzą punktualnie, ale gdy raz sprawdziłem, pociąg był opóźniony o 10 minut (a na stację przychodzę "na styk") to jeszcze zdążyłem dopić herbatę. Mimo sprintu sprintu, nie zdążyłem. Gdyby pośpieszny PKS się nie spóźnił o 15 minut to bym do Grodziska na czas nie dotarł.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

psim Płeć:Mężczyzna
Zbanowany


Dołączył: 06 Sie 2010

PostWysłany: 10-12-2010, 14:43    Odpowiedz z cytatem

Emillex, czy dobrze rozumiem, że GPS pokazał nieprawdziwą informację, i w praktyce pociąg przyjechał na czas lub ze znacząco mniejszym opóźnieniem niż 10 minut?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Emillex Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 14 Maj 2010
Skąd: Johannesburg RPA

PostWysłany: 10-12-2010, 14:54    Odpowiedz z cytatem

psim, wówczas spóźnił się może o 3 minuty, czyli de facto przyjechał punktualnie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

psim Płeć:Mężczyzna
Zbanowany


Dołączył: 06 Sie 2010

PostWysłany: 10-12-2010, 15:09    Odpowiedz z cytatem

Emillex, dzięki, to dla mnie istotna informacja. Gdyby ktoś miał podobne (lub inne) doświadczenia z informacją GPS, ślicznie proszę o podzielenie się.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

nynuś Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 22 Lis 2010
Skąd: Tychy

PostWysłany: 10-12-2010, 15:15    Odpowiedz z cytatem

Ja także dzwonię u siebie na odpowiednią nastawnię , przedstawiam się i pytam Smile Zawsze dostaję satysfakcjonującą mnie odpowiedź czyli rzetelną Smile

_________________
PKP PLK - SWOJE KADRY BETONUJEMY PROFESJONALNIE
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

sasho33 Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 14 Kwi 2010

PostWysłany: 10-12-2010, 16:08    Odpowiedz z cytatem

@psim,
ja praktycznie codziennie sprawdzam jak ten system działa u mnie, wszak widzę pociąg z okna.
I powiem Ci jedno: jeszcze nie zauważyłem takiej sytuacji jak miał @Emillex. Ale ważne jest, abyś brał sobie dodatkowe 1-2 minuty poprawki. Na przykład: wiesz że pociąg jest na stacji A i jedzie do Twojej stacji B 5 minut. GPS wskazuje go na stacji A, jednakże w praktyce jest on już minutę-dwie po wyjeździe z tej stacji w Twoim kierunku.
Dodatkowo też nie polecam patrzeć na kategorie 5-10-15-20-30-ponad 30 minut opóźnienia, gdyż jest to po prostu zaokrąglane. Pociąg z adnotacją +10 może mieć równie dobrze 8, co 12 minut na plusie. Lepiej tak jak mówię obczaić na mapie na jakiej jest stacji, i spojrzeć w rozkład o której na tej stacji powinien był być, a później wziąć minutę-dwie poprawki na działanie GPS.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

psim Płeć:Mężczyzna
Zbanowany


Dołączył: 06 Sie 2010

PostWysłany: 10-12-2010, 16:27    Odpowiedz z cytatem

sasho33, Tobie również dzięki za bardzo cenne uwagi o GPSie w PR.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Emillex Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 14 Maj 2010
Skąd: Johannesburg RPA

PostWysłany: 10-12-2010, 16:52    Odpowiedz z cytatem

Ja też sprawdzam jak to działa, bo mimo ze nie widzę pociągu z okna, ale go słyszę. Taka sytuacja zdażyła mi się raz. W pozostałych przypadkach system GPS mnie nie oszukał i dokładnie pokazywał położenie pociagu. Ponadto zawsze sprawdzam na mapie gdzie ten pociąg się znajduje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl