Ładowanie strony... proszę czekać!



Jeśli strona nie chce się załadować kliknij Tutaj
 
 
 
 
  FORUM@INFOKOLEJ.PL   INFOKOLEJ.PL   WERSJA MOBILNA   WYSZUKIWARKA   FB.COM/INFOKOLEJ


Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Linia Kłodzko - Stronie Śląśkie
Autor Wiadomość

sympatyk Płeć:Mężczyzna
Sponsor


Dołączył: 14 Lip 2008

PostWysłany: 29-03-2013, 15:11    Odpowiedz z cytatem

Kolej u podnóża Śnieżnika.

Lądek Zdrój to najbardziej okazała i najważniejsza stacja Kolei Doliny Białej Lądeckiej. Tak przynajmniej nazywano tę linię w latach jej świetności. W ostatnim czasie służyła już niemal wyłącznie turystom i gościom lądeckich sanatoriów.

Linia prowadząca przez Lądek Zdrój powstała w 1897 r., by służyć kuracjuszom coraz liczniej zdążającym do rozwijającego się prężnie uzdrowiska. Tą trasą chciano również transportować wyroby huty szkła ze Stronia Śląskiego oraz urobek z okolicznych kamieniołomów.

Kręty jak wąż boa.
Linia Kolei Białej Lądeckiej wzięła nazwę od rzeki, której doliną poprowadzono jej pojedynczy tor. Odgałęzia się on od główniej magistrali Wrocław - Kłodzko - Międzylesie kilka kilometrów za Kłodzkiem, na stacji Krosnowice Kłodzkie. Dalej tor skręca zdecydowanie na wschód, by po minięciu Lądka jeszcze raz zatoczyć ostry łuk, tym razem na południe. Kończy się 6 kilometrów dalej w Stroniu Śląskim, gdzie wybudowano bazę dla lokomotyw, kilka charakterystycznych domów kolejarskich i urokliwą, ceglaną wieżę ciśnień istniejącą do dziś. Pociągi kursowały jednak nie do Krosnowic, ale do samego Kłodzka Głównego. Tam podróżni mogli przesiadać się w drodze w innych kierunkach - do Wrocławia czy Wałbrzycha. Na noc co najmniej jeden skład zostawał w Stroniu.

Jechał pusto, ale co z tego?
Podobny schemat obsługi tej trasy obowiązywał także po przejęciu linii przez PKP. Kursowały tu pociągi lokalne z Kłodzka, część z nich miała w swoim składzie kilka wagonów komunikacji bezpośredniej z i do Warszawy lub Katowic. Pojazdy trakcyjne kursujące na tej trasie zapewniała kłodzka parowozownia, po wprowadzeniu lokomotyw spalinowych zrezygnowano z postoju nocnego w Stroniu. Ostatni pociąg wracał jeszcze tego samego dnia do Kłodzka, a bardzo wcześnie rano, niemal pusty, znów jechał do Stronia. Było to nieekonomiczne, ale kto w tamtych czasach myślał o kosztach na kolei...?

Schronisko na dworcu. 

Najokazalszym dworcem na tej linii jest Lądek Zdrój. To tu wysiadało w drodze z Kłodzka najwięcej pasażerów, a na pociąg oczekiwały wytworne panie wracające, z ogromnymi walizami, z kuracji. Stację otwarto 14 listopada 1897 r., ale 15 lat później została ona znacznie rozbudowana. Obecny murowany z czerwonej cegły budynek pochodzi już z 1912 r., o czym przypomina data wygrawerowana na frontowej elewacji.
W skład kompleksu dworcowego wchodziła poczekalnia, obszerna restauracja, mieszkania dla personelu, kasy oraz biura zawiadowcy i dyżurnego ruchu. Peron przylegający do dworca był zadaszony charakterystyczną, ażurową drewnianą wiatą. W dwudziestoleciu międzywojennym w budynku dworca mieściło się schronisko młodzieżowe.
Układ torowy stacji składał się z toru głównego i dwóch torów bocznych oraz bocznicy wiodącej do magazynu. Za czasów niemieckich stacja nosiła nazwę Landeck, później przemianowano ją na Bad Landeck, a w 1945 r. na Lądek Zdrój.

Tor wciąż do jazdy.
Kres kolejowej historii w Lądku wyznaczył 15 marca 2004 r. Od tego dnia pociągi na trasie Kłodzko - Stronie zastąpiła Kolejowa Komunikacja Autobusowa. Po niedługim czasie zlikwidowano także i tę namiastkę kolei. Dziś tory są już zupełnie nieużywane, aczkolwiek ich nie zdemontowano. Wciąż możliwa jest reaktywacja tej linii, chociaż póki co raczej się na to nie zanosi. Samym dworcem interesuje się natomiast lądecki samorząd. Burmistrz miasta chciałby urządzić na zabytkowej stacji dom pomocy społecznej.

http://www.kurierkolejowy.eu/aktualnosci/13360/Kolej-u-podnoza-Snieznika.html
Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

rejent Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 03 Sty 2013
Skąd: Katowice

PostWysłany: 02-06-2013, 10:26   Kilka zdjęć mojego autorstwa z Lądka Zdroju (2011 r.) Odpowiedz z cytatem

Będąc w Lądku Zdroju w roku 2011 we wrześniu, wybrałem się, jak przystało na MK, na sesję fotograficzną stacji kolejowej.
Do Stronia Śl. pociągiem miałem przyjemność jechać raz w życiu, w roku 2000. Wsiadałem w Kłodzku Gł. do pociągu jadącego z Katowic.
Lądek Zdrój ma charakterystyczny dla dolnośląskich kurortów uzdrowiskowy klimat i atmosferę. Uważam, że linia Krosnowice Kł. - Stronie Śl. powinna zostać reaktywowana. Będąc na weekendzie w Lądku usłyszałem od mieszkańców miasta, że kiedy do tego uzdrowiska dojeżdżały pociągi, to turystów, wczasowiczów i kuracjuszy było o wiele więcej niż obecnie.
Pociągi do miejscowości wypoczynkowych powinny być priorytetem. U nas natomiast priorytetem są drogie "zabawki" na cztery oklepane linie na krzyż (Warszawa - Katowice, Warszawa - Kraków, Warszawa - Poznań i Warszawa - Gdynia), które i tak nie rozwiną maksymalnej prędkości. Zamiast KDP wolę tanią kolej konwencjonalną i rozwiniętą sieć połączeń do różnych miejscowości, żeby można było wygodnie dojechać, a nie dusić się w zatłoczonym autobusie lub busie.
Zdecydowane TAK dla przywrócenia ruchu pasażerskiego na linii Krosnowice Kł. - Stronie Śl. przez Lądek Zdr.

6.jpg
Wejście do kas i poczekalni.
Plik ściągnięto 58 raz(y) 70.46 KB

5.jpg
Budynek dworca od strony miasta.
Plik ściągnięto 71 raz(y) 54.89 KB

4.jpg
Budynek dworcowy od strony peronu.
Plik ściągnięto 40 raz(y) 33.46 KB

3.jpg
Widok z peronu na tor w kierunku Krosnowic Kłodzkich.
Plik ściągnięto 38 raz(y) 70.75 KB

2.jpg
Widok z peronu na zarośnięty trawą tor w kierunku Stronia Śl. Bardzo lubię zieleń, ale nie na torach tak urokliwej i malowniczej linii.
Plik ściągnięto 38 raz(y) 68.04 KB

1.jpg
Widok z placu dworcowego na ładownię i budynek dworca.
Plik ściągnięto 44 raz(y) 49.18 KB

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

ReferentPKP-C Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 10 Cze 2013
Skąd: Lądek Zdrój

PostWysłany: 11-06-2013, 12:06    Odpowiedz z cytatem

UWAGA ! Na mocy zatwierdzonego "Wykazu linii kolejowych o znaczeniu państwowym" z dnia 16.05.2013r. linia kolejowa nr 322 Kłodzko Nowe - Stronie Śląskie, została wykreślona z wykazu, ale nie znaczy to że w najbliższym czasie musi zostać częściowo fizycznie zlikwidowana, a chodzi o zdegradowany odcinek Trzebieszowice - Stronie Śląskie. Jako pracownik Sekcji Eksploatacji Taboru Trakcyjnego PKP Cargo S.A. w Kamieńcu Ząbkowickim, oraz jako mieszkaniec Lądka Zdroju, dnia 05.06.2013 omówiłem tą sprawę z Burmistrzem Lądka Zdroju, który był powiadomiony jedynie o zamiarze wykreślenia naszej linii z wykazu i możliwej likwidacji w grudniu ubiegłego roku. Nie wiedział natomiast o zatwierdzeniu skorygowanego wykazu linii kolejowych o znaczeniu państwowym, że naszej linii kolejowej w ty wykazie juz nie ma i był z głupia frant zdziwiony. Doszliśmy wspólnie do wniosku, że wraz z Burmistrzem Stronia Śląskiego i Starostą powiatowym w Kłodzku wystąpimy wspólnie z listem intencyjnym do Marszałka Województwa i Zarządu Województwa w sprawie możliwego przejęcia przez Samorząd Wojewódźtwa tej linii kolejowej i ujęcia jej przez Samorząd Województwa w plan inwestycyjny na lata 2014-2020, gdyż PKP Polskie Linie Kolejowe już tego nie zrobią, a teraz jest ostatni moment na podjęcie tego typu kroków i intencja ze strony Samorządu Wojewódźtwa Dolnośląskiego uratowały by naszą linię kolejową od fizycznej likwidacji na w/w odcinku. Czekamy na odpowiedź Samorządu Wojewódźtwa Dolnośląskiego, ale jeżeli będzie negatywna, to fizyczna likwidacja jest nieunikniona, nie wsponinając juz o budynkach, rekultywacji gruntów, infrastrukturze przystacyjnych itp. Trzeba działać !!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

rejent Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 03 Sty 2013
Skąd: Katowice

PostWysłany: 11-06-2013, 12:25    Odpowiedz z cytatem

@ReferentPKP-C
Gdyby odpowiedź Samorządu Województwa była negatywna, to można podjąć próby, aby gminy przejęły tę linię. Linia jest w granicach jednego Powiatu, więc Powiat mógłby uruchamiać przewozy pasażerskie.
Będziemy myśleć, jak uratować linię do Stronia przez Lądek Zdrój. Przyda się "burza mózgów".
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

ReferentPKP-C Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 10 Cze 2013
Skąd: Lądek Zdrój

PostWysłany: 12-06-2013, 08:17    Odpowiedz z cytatem

rejent napisał/a:
@ReferentPKP-C
Gdyby odpowiedź Samorządu Województwa była negatywna, to można podjąć próby, aby gminy przejęły tę linię. Linia jest w granicach jednego Powiatu, więc Powiat mógłby uruchamiać przewozy pasażerskie.
Będziemy myśleć, jak uratować linię do Stronia przez Lądek Zdrój. Przyda się "burza mózgów".


Powiem Ci, że w tej kwestii na Powiat raczej nie ma co liczyć, bo patrząc na stan dróg powiatowych w okolicach Lądka i Stronia to jest jedna wielka katastrofa, ale i nie tylko w okolicach tych miejscowości,tylko też na znacznym obszarze Powiatu. W rozmowie z Burmistrzem dowiedziałem się, że przejęcie przez Samorząd Województwa jest nawet realne z uwagi na to, że w tym roku Samorząd Województwa zfinalizował zakup pakietu kontrolnego w Spółce Akcyjnej Uzdrowisko Lądek - Długopole i rzekomo Marszałek Województwa jest zainteresowany atrakcyjnością Lądka i Stronia i wspominał o położeniu na inwestycje, bo i tak wszyscy wiemy, że Lądek jako jedno z najstarszych Uzdrowisk w Europie, po prostu NIE WYGLĄDA, co jest i tak łagodnie powiedziane. Brawa zaś dla Burmistrza Stronia Śląskiego, bo w chwili obecnej Stronie wygląda lepiej jak Lądek, na prawdę. Ja się zaangażowałem w tą sprawę mocno, z reszta zawsze się starałem, bo ta linia kolejowa to jest całe moje dzieciństwo i pamiętam na niej jeszcze ruch parowy no i też tamte czasy wykreowały we mnie chęc pracy na Kolei Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

rejent Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 03 Sty 2013
Skąd: Katowice

PostWysłany: 12-06-2013, 17:56    Odpowiedz z cytatem

@ReferentPKP-C
Jeśli byłoby potrzebne wsparcie w zredagowaniu jakiegoś pisma w sprawie uratowania linii 322 to można na mnie liczyćSmile Można też wykorzystywać w tym celu moje zdjęcia zamieszczone na Forum.
Gdyby Samorząd Województwa przejął linię to byłoby super.
W ostateczności zawsze można myśleć o założeniu stowarzyszenia, które w przypadku przejęcia linii przez gminy mogłoby się zająć prowadzeniem na niej ruchu pasażerskiego.
Od mieszkańców miasta dowiedziałem się, że uzdrowisko Lądek - Zdrój cieszyło się większą popularnością kiedy dojeżdżały do niego pociągi, a teraz jest mniej wczasowiczów i turystów. Jak byłem w Lądku w roku 2011 to Park Zdrojowy był w remoncie. Bardzo podoba mi się pijalnia wód mineralnych, jak i cały Dom Zdrojowy oraz Albrechtshalle. Zajrzę do tego kurortu jeszcze nie raz:) Jak 2 lata temu śmigałem do Lądka to do Kłodzka Miasta jechałem pociągiem (z przesiadką we Wrocławiu Gł.) a potem autobusem.
Jeśli masz jakieś fotografie z czasów świetności linii, to jeśli możesz wrzuć na Forum, chętnie zobaczę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

ReferentPKP-C Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 10 Cze 2013
Skąd: Lądek Zdrój

PostWysłany: 13-06-2013, 08:09    Odpowiedz z cytatem

Dziękuje za włączenie się w tą sprawę "rejent". Wczoraj rozmawiałem zupełnie przypadkowo ze starszym małżeństwem kuracjuszy, którzy pytali mnie o drogę i weszliśmy na temat Lądka jako miejscowości i tak prawie godzinę, stojąc na chodniku w dodatku jakimś po wybrzuszanym i dziurawym przedyskutowaliśmy o kwestich transportu i dróg komunikacyjnych i ludzie żalą się, że przyjdzie weekend ale i nie tylko i ani nie dostaniesz, ani nie wydostaniesz się z Lądka, a PKS Kłodzko jest w dodatku drogie,a rozkład nikomu nie pasuje. Jedynym plusem są połączenia autobusowe bezpośrednie z Wrocławiem i Warszawą, natomiast brak jakiegokolwiek prywatnego przewoźnika. Pociągi regionalne jak najbardziej ! i ludzie aż uśmiechają się na myśl, że są tacy którzy podejmują działania o walkę o połączenie kolejowe, bo pociągi do Stronia jeszcze na początku lat 90-tych były zapchane i jak ludzie wysypali się w Lądku z pociągu, to dwa autobusy FWP i taksówki nie starczały i kursowano po parę razy by dowieźć wszystkich do sanatoriów. Aj mozna o tym godzinami Very Happy A co do starych zdjęć z lat świetności to jest w Lądku człowiek pasjonat fotografi i ja wybiorę się do jego zakładu fotograficznego, bo rzekomo ma takie perełki zdjęcia z tej linii kolejowej Smile Postaram się o nie Smile bo sam właśnie żałuję, że nie mam takich zdjęć jak stoję mały pyrtek na peronie w Lądku, a tam Tkt48 i dwa ryflaki Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Kurczyk Damien Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 05 Sie 2012

PostWysłany: 02-07-2013, 16:03    Odpowiedz z cytatem

Hello! Minęło już trochę czasu odkąd nie przyszedłem ici.Et dziękuję Ci kłopotów, aby spróbować reaktywować ten ligne.Je wybrał się na przejażdżkę w 2012 i uszkodzenia części rośliny są Sronie slaskie w opłakanym stanie.

Czego w 2013? Jeśli masz zdjęcia z wideo online (i jeśli masz okazję filmować pociąg towarowy) umieścić je na forum!

Google traduction Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

ReferentPKP-C Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 10 Cze 2013
Skąd: Lądek Zdrój

PostWysłany: 02-08-2013, 09:01    Odpowiedz z cytatem

Po rozmowie z burmistrzem Lądka Zdroju nic wnoszącego nie uzyskałem ! Mad Wystąpienie do Sejmiku Województwa nie zostało złożone, tak jak obiecywano, na Panu Burmistrzu rozbiórka i rekultywacja terenów nie robi wrażenia, a tak samo fakt że przy fizycznej likwidacji odcinka Ołdrzychowice SZKB - Stronie Śląskie gmina Lądek Zdrój jak i Stronie Śląskie nie dostaną już ani złotówki od PKP za użytkowanie gruntów, bo i za co płacić jak linia prędzej czy później przestanie istnieć, a tak będzie bo władze samorządow były są i będą pasywne w tej kwestii. PKP poniesie stratę przy rozbiórce tego odcinka linii kolejowej, bo to są nie małe koszta likwidacji, a parę milionów złotych więcej dało by pracę dla sporej liczby ludzi przy ponownej eksploatacji tej linii kolejowej i jej dużym potencjale w ruchu towarowym i pasażerskim. Nie wiele w zamian za wiele, ale "PO-jebańcy" tego nie rozumieją. Departament Transportu i Infratsruktury Sejmiku Województwa Dolnośląskiego wie o wykreśleniu linii kolejowej nr 322, ale nie planuje jej przejęcia, mimo że majątek można teraz przejąć w łatwiejszy sposób, natomiast ujęcie jej w planach jako tzw. zadanie własene Powiatu Kłodzkiego, tym bardziej nie wchodzi w rachubę, bo to zbyt kosztowne jak usłyszałem Mad Tu nie chodzi o to by przyjść do Lądka czy do Stronia na stację kolejową i popatrzeć jak tam sobie pociągi jeżdżą, tylko o ekonomikę transporu, zapobiegnięcie całkowitej dewastacji dróg Wojewódzkich 392 i 390, a także o nowe miejsca pracy dla ludzi, no ale to tylko ja to rozumiem... Ja już tracę nadzieję, że cokolwiek uda się wywalczyc w tej sprawie...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Kurczyk Damien Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 05 Sie 2012

PostWysłany: 07-08-2013, 00:00    Odpowiedz z cytatem

Likwidacji linii? Shocked Dwa przejście na poziomie operacyjnym,Stacja Stronie Śląskie remont mostu, w dobrym stanie i stacji Lądek Zdrój w stanie odbierać pociągi?

Mogłem złożyć wizytę w 2012 niektóre części linii są w dobrym stanie!

Czy można robić zdjęcia na linii, zanim będzie za późno ... Crying or Very sad

Google traduction
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

ReferentPKP-C Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 10 Cze 2013
Skąd: Lądek Zdrój

PostWysłany: 07-08-2013, 07:38    Odpowiedz z cytatem

Jeżeli nie zostaną podjęte kroki przez lokalnych włodarzy, to będzie to znak dla PLK-i, że ta linia jest nie potrzebna, ba PLK wie doskonale, że tu nie ma z kim rozmawiać, a ciągle jeszcze idą na rękę, a linia jest potrzebna, w szczególności w ruchu towarowym, w drugiej kolejności natomiast w ruchu pasażerskim. Ile lat można czekać łaskawie aż samorządy się obudzą ??? wystarczy intencja uzasadniona do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i przekonanie o potencjale tej żelaznej drogi, no ale jak nie ma z kim rozmawiać... Mad Ale nie tylko nasza linia znajdyje się w takiej sytuacji. Od '89 roku dewastacja mienia państwowego to jest zajebista przyjemność dla portfeli rządzących władz ! i tak do dzisiaj WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ Mad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Kurczyk Damien Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 05 Sie 2012

PostWysłany: 08-08-2013, 01:50    Odpowiedz z cytatem

Jedyną nadzieją jest do komunikowania się ze stacją Dolnego Śląska i rozwoju turystyki, jeżeli pociąg wracał ...

Ale jestem francuskim i nie mogę nic zrobić ... I nie sądzę, mogę wrócić do Polski do 2015 roku... Crying or Very sad

Jeśli możesz robić zdjęcia ... dziękuję za wszystkie informacje.

Google traduction
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

ReferentPKP-C Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 10 Cze 2013
Skąd: Lądek Zdrój

PostWysłany: 08-08-2013, 07:57    Odpowiedz z cytatem

porobię zdjęcia, choć i tak już nie ma z czego, sama trawa i pokaźne drzewka.

[ Dodano: 12-08-2013, 09:51 ]
W stacji Stronie Śląskie rozebrany został jedyny, ostatni na linii żuraw wodny ! Nie wiedzieć kto i dlaczego zezwolił na to ?! I tak się zaczyna proces całkowitej dewastacji Mad

[ Dodano: 14-08-2013, 07:18 ]
SPROSTOWANIE

Pomyliłem się co do dewastacji związanej z rozbiórką jedynego na linii żórawia wodnego w stacji Stronie Śląskie, otóż faktyczne żóraw w chwili obecnej jest rozebrany na części ale stanie na nowo i w dodatku podłączony do ujęcia wodnego, które zostało wykopane obok odrestaurowanego dźwigu towarowego przy dawnym magazynie. Jest juz wylany cokół na którym stanie żóraw. Zmylił mnie fakt, że w starym miejscu demontowałała go prywatna osoba, a nie PKP Wink Fajna inicjatywa z uruchomieniem żórawia, tylko komu ten żóraw będzie potrzebny...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

pp Płeć:Mężczyzna
Przyjaciel


Dołączył: 28 Gru 2009
Skąd: Skądinąd

PostWysłany: 14-08-2013, 07:24    Odpowiedz z cytatem

Szkoda że tam nie jeżdżą pociągi. Pamiętam bezpośredni poranny przyśpieszony z Katowic do Stronia i Kudowy. Już w Katowicach miał dobrą frekwencję i pasażerów jadących do Stronia, Lądka czy Żelazna.
Mama znajomej kilka dni temu jechała z Jasła do sanatorium w Lądku autobusem (p. Kraków, Wrocław) z przesiadką w Kłodzku. Wyjazd 18.50 przyjazd do Kłodzka 5.30. Na miejscu w Lądku była 7.15, czyli ponad 12 godzin podróży. Sądzę że pociągiem, nawet z przesiadką w Kłodzku, byłoby szybciej i wygodniej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

ReferentPKP-C Płeć:Mężczyzna
Użytkownik


Dołączył: 10 Cze 2013
Skąd: Lądek Zdrój

PostWysłany: 14-08-2013, 12:24    Odpowiedz z cytatem

pp napisał/a:
Szkoda że tam nie jeżdżą pociągi"

I obecnymi "Władzami" się to nie zmieni. Nikomu na tym nie zależy. Szkoda też, że 2005 roku nie przeszła idea przedstwicieli Ceskych Drahow w sprawie przejęcia majątku i reaktywowania ruchu towarowego i pasażerskiego, bo Czech pokazałby jak się gospodarzy, bo u nich praktycznie każde połączenie jest utrzywywane w dwój-ruchu, nawet jak nie jest opłacalne, a u nas właśnie jest potencjał i to nie tylko na strońskiej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 4 z 10 Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © phpBB Group. Copyright © 2005-2024 infokolej.pl